MUDr. Darina Muroňová

Praktická lékařka pro dospělé

CORONAVIROVÁ EPIDEMIE,  NÁVOD CO DĚLAT. KDYŽ….

PROSÍM KOMUNIKUJTE SE MNOU HLAVNĚ MAILEM, TELEFONÁTY NEZVLÁDÁME VYŘIZOVAT (NEBO VOLEJTE nejlépe mezi 12:00 – 14:00)

MÁM PŘÍZNAKY A BOJÍM SE, ŽE MÁM INFEKCI COVID

Typické příznaky: extrémní únava, zvýšená teplota, velké bolesti hlavy, bolesti celého těla, suchý dráždivý kašel, ztráta čichu a chuti, někdy i trávicí potíže s průjmy.

Zůstaňte doma a zavolejte mi po 12 hodině nebo mi napište mail, domluvíme se, co a jak uděláme. 

NECHOĎTE DO ORDINACE!!

 

JSEM POZITIVNÍ

Je povinná karanténa (izolace) 10 dnů od testu. Na konci karantény jsou nutné 3 bezpříznakové dny, jinak se karanténa může prodloužit. Ztráta čichu a chuti může zůstat déle. Test na konci karantény se neprovádí.

Nikam nesmíte. Snažte se izolovat i od rodiny (jezte a spěte odděleně pokud je to možné, koupejte se poslední, používejte hojně desinfekci). NECHOĎTE DO ORDINACE.

Zřejmě Vás bude kontaktovat Krajská hygienická stanice v rámci trasování – chtějí kontakty 2-3 dny zpětně u bezpříznakového majitele Covidu, 5 dnů zpětně u pacientů s příznaky.

Do karantény musí celá rodina, na test je třeba je odeslat 5-7. den od testu, nejpozději 10. den. Pokud se toto z organizačních důvodů nepodaří, a členové rodiny nemají žádné potíže – je možná 14 denní dobrovolná karanténa bez testu. Pokud by se příznaky projevily, je test nutný. Pokud nebudou odesláni na test z hygieny, je třeba kontaktovat praktického lékaře každého člena rodiny, který test zajistí. 

Karanténu či izolaci můžete trávit jako home office nebo Vám vystavím nemocenskou. Není třeba si pro nic chodit, zaměstnavatel ji obdrží elektronicky. V termínu ukončení nemocenské mi prosím napište, jak se cítíte a nemocenskou ukončíme podle stavu.

Léčba příznakových pacientů:   

Hlavní je opravdu klidový režim, dostatek čajů a dalších tekutin, mnoho vitamínů v přirozené podobě i doplňky – vitamin C, B, D. Nic nedělejte. PŘI DUŠNOSTI ČI ZHORŠENÍ STAVU VOLEJTE 112.

Bolest hlavy a celého těla, horečka – Paralen (Panadol) 500 mg střídavě s Ibuprofenem (Ibalgin, Brufen)  400 mg co 3 hodiny.

Suchý kašel – Levopront kapky 3x20 kapek nebo Sinecod sirup 3 x 1 lžíce, dobré je antihistaminikum (Zodac, Zyrtec, Dasselta, Xyzal…..)

Vlhký kašel – ACC long 600 mg 1-0-0, nebo zašlu recept na Erdomed 1-1-0.

Těžké záchvaty kašle, noční kašel – mohu Vám poslat recept na Dithiaden nebo Codein – napište mi.

Vynikající je inhalace Vincentky na dušnost a kašel. 

PIŠTE MI, JEN KDYŽ NĚCO POTŘEBUJETE, DOŠLO KE ZHORŠENÍ, CHCETE ZAČÍT ČI UKONČIT PN. Prosím o krátké a stručné, ale přesné maily. (jak vysoká je teplota, kolik dnů máte příznaky, co přesně Vás trápí, nestačí věty typu: je mi špatně, asi mám horečku…)

 

JSEM KONTAKT

(byl/a jsem s pozitivní osobou více než 15 minut v uzavřeném prostoru bez roušek nebo jsem členem rodiny)

Zůstaňte doma. Karanténa je 10 dnů od kontaktu. (u rodiny stejně jako pozitivní člen). Můžete být na home office nebo Vám vystavím nemocenskou.

Měla by Vás kontaktovat Krajská hygienická stanice nebo kontaktujte praktického lékaře.  Na test je třeba jít 5-7. den od kontaktu – u rodiny 5.-7 den od testu, nejpozději 10. den. Pokud se toto z organizačních důvodů nepodaří a nemáte žádné potíže – je možná 14 denní karanténa bez testu. Pokud by se příznaky projevily, je test nutný.

Dle výsledku testu se řídíte doporučením výše, pokud jste negativní, tak 10. den od kontaktu karanténa končí. (napište si o ukončení nemocenské)

 

JSEM NEGATIVNÍ a nemám žádné příznaky

  1. BYL JSEM V KONTAKTU – karanténa 10 dnů od kontaktu
  2. ŽIJI S POZITIVNÍM – karanténa 10 dnů od testu pozitivního člena domácnosti

Pokud by se do 10 dnů projevily příznaky nemoci (teplota, kašel, bolesti hlavy, těla, ztráta čichu a chuti) je třeba jít na druhý test.

  1. MĚL JSEM JEN PŘÍZNAKY VIROZY – karanténa končí negativním testem

 

TESTY se provádějí na různých místech – vždy budete mít přiděleno místo, datum a přibližný čas.

Většina odběrových míst je přístupná pouze autem, některé jsou jen pěšky (Vítkovice). Vždy si to prosím dohledejte na internetu. Pokud nějaké místo preferujete, napište mi jej, pokusím se zařídit.

Bude proveden výtěr z nosu a krku.

 

Chovejte se prosím zodpovědně, ať už to máme konečně za sebou.

 
 
Ordinační a provozní doba. Odpolední ordinace v nouz. stavu zrušena.
POZOR - NUTNO SE OBJEDNAT NA VŠECHNY ÚKONY!! Neobjednaný pacient nebude ošetřen. 
Akutní pacienti budou ošetřeni v době 7.30-8.30 hod. (Akutní znamená nové potíže od včera, horečka, silná bolest....)
Od 9.00 začíná objednávkový systém. 
 
Pondělí 7.30 - 8.30 akutní   9.00 - 11.30  OBJEDNANÍ    
Úterý 7.30 - 8.30 akutní   9.00 - 12.30 OBJEDNANÍ   
Středa 7.30 - 8.30 akutní   9.00 - 12.30 OBJEDNANÍ   
Čtvrtek 7.30 - 8.30 akutní   9.00 - 12.30 OBJEDNANÍ   
Pátek 7.30 - 8.30 akutní   9.00 - 12.30 OBJEDNANÍ   
 
Odběry krve a moči  VŽDY DLE TERMÍNU OBJEDNÁNÍ! (7.10-8.00 hod.)

 

PLÁNOVANÁ  DOVOLENÁ  LÉKAŘKA

7.12-10.12.2020